از مشکلات اصلی کاهش وزن که در همه افراد ممکن است ایجاد شود، استپ وزنی است. در این زمان افراد علی رغم رعایت رژیم و فعالی بدنی از وزنشان کاسته نمی شود.

استپ وزنی چیست؟

معمولا افراد رد زمان کاهش وزن بعد از یک الی دو ماه از گذشت رژیم متوجه میشوند که دیگر وزنشان کاهش نمی یابد، این مشکل در همه افراد می توانند ایجاد شود و باعث دلسردی افراد نیز می شود. وقتی شما دو هفته تا یک ماه و نیم در یک وزن ثابت باقی بمانید می گوییم دچار استپ وزنی شده اید و بری حل مشکل باید اقدام کنید.

انواع استپ وزنی

به طور کلی دو نوع استپ وزنی وجود دارد:

 1. استپ وزنی حقیقی: استپ وزنی حقیقی یا واقعی نوعی از استپ وزنی میباشد که در آن بدن شما با رژیم غذایی که رعایت می کنید سازگاری پیدا میکند و نرخ و میزان متابولیسم بدن به گونه تصحیح میشود که بتواند با میزان کالری دریافتی به ادامه روند فعالیت های خود بپردازد و بدن به مشکل نخورد. در این حالت ما باید رژیم غذایی را تصحیح کنیم و بدن با گول بزنیم تا میزان متابولیسم خود را تغییر داده و دوباره به کاهش وزن بپردازد.
 2. استپ وزنی کاذب یا غیر واقعی: در این نوع از استپ وزنی در واقع عملا بدن شما مشکلی از نظر کاهش وزن ندارد و به دلیل عوامل دیگری جز متابولیسم و فیزیولوژی بدنی شما دچار استپ وزنی شده اید. برای مثال اگر هر روز و بعد از هر وعده غذایی شما بر روی ترازو روید و خود را وزن کنین میبینید که هیچ وزنی کم نکرده اید در صورتی که کاهش وزن پدیده ناگهانی نمیباشد.

هر کدام از انواع استپ وزنی راه کار های خود را دارند تا هرچه سریع تر رفع شوند.

دلایل استپ وزنی حقیقی

زمانی که شما عوامل ایجاد کننده استپ وزن غیر واقعی یا کاذب را رفع کنید اما همچنان تا یک ما وزن ثابت داشته باشید نشان دهنده آن است که استپ وزن شما حقیقی است و ه دلیل سازگاری بدن با شرایط است.

بدن ما به طور هوشمندانه ای با شرایط متفاوت سازگار میشود. زمانی که ما میزان کالری دریافتی را کاهش میدهیم بدن نیز بعد از مدتی نیاز خود به کالری را کاهش میدهد و فعالیت های مختلف را در بدن کم میکند. وقتی این اتفاق بیافتد دریافت کالری کم دیگر به معنی کمبود و قحطی محسوب نمیشود و بدن به دنبال جبران نمیرود. همین اتفاق باعث وزن گیری مجدد افراد پس از پایان دوره رژیم هم میباشد که افراد فکر میکنند میتوانند میزان غذا دریافتی را افزایش دهند اما بدن به دلیل سازگاری ایجاد شده غذای اضافی را ذخیره می کند.

هرچه وزن افراد کمتری شود کاهش وزن سخت تر مشهود: این نگرانی در افراد وجود دارد که نمیتوانند رژیم را به پایان برسانند و به وزن ایده آل برسند چون سرعت کاهش وزنشان کم شده است یا دچار استپ شده اند. این موضوع کاملا یک موضوع طبیعی است به صورتی که هرچه ما وزن بیشتری داشته باشیم، چربی بیشتری هم جهت مصرف و سوزاندن در اختیار داریم و با کاهش وزن بدن از چربی های کمتری باید برای تامین نیاز استفاده کند و چون سوخت بدن کمتر شده است روند مصرف هم کاهش میابد.

دلایل استپ وزنی غیر واقعی

دلایل و عوامل بسیار زیادی برای ایجاد استپ وزنی در افراد وجود دارد:

 • کاهش فعالیت بدنی: بسیاری از افراد بعد از مدتی خسته می شوند و از میزان فعالیت بدنی خود کم میکنند. این اتفاقا باعث بهم خوردن دریافت و مصرف کالری در بدن میشود و به دنبال آن بدن به سرعت سازگاری ایجاد میکند و فرد دچار استپ وزنی میشود. در رژیم های لاغری افراد باید یک روند صعودی را به دنبال داشته باشند نه یک روند نزولی، یعنی آنکه میزان فعالیت بدنی باید به مرور زمان افزایش یابد تا بدن نتواند به راحتی سازگار شود.
 • عدم پیروی از رژیم: اگر شما از رژیم غذایی خود پیروی نکنید وعده های غذایی و میزان غذای دریافتی را تغییر دهید با استپ وزنی و یا حتی افزایش وزن در دوران رژیم مواجه می شوید. این رعایت نکردن ممکن است به این دلیل باشد که فرد احساس می کنید خبره شده و می تواند خو به جای متخصص تغذیه رژیم طراحی کند.
 • ریزه خواری: ریزه خواری و عدم توجه به کاری های دریافتی از مشکلاتی است که افراد در هنگام رعایت رژیم با آن روبرو می شوند. در این زمان افراد تصور نمی کنند که خوردن تنقلات هرچند کوچک باعث افزایش کالری دریافتی در روز می شود و در آن زمان بدن دیگر دچار کمبود کالری نمی شود و به دنبال جبران آن و استفاده از ذخایر نمی رود و افراد آن را به صورت استپ های وزنی مشاهده می کنند.
 • استفاده از ترازو های متعدد: استفاده از ترازوهای متعدد و وزن کشی غلط خود باعث ایجاد حس استپ وزنی در افراد می شود. اگر شرایط وزن گیری، نوع لباس و خود ترازو یکسان باشد دیگر اشتباه در این مورد اتفاق نمی افتد و افراد دچار ناامیدی در روند کاهش وزن خود نمی شوند.
 • استرس: استرس نسبت به کاهش وزن خود می تواند باعث ایجاد استپ وزنی شود. زمانی که شما دچار استرس می شوید در بدنتان هورمون کورتیزول افزایش می یابد و اثری که این هورمون در بدن شما می گذارد این است که باعث نگهداری مایعات و آب بیشتری در بدن میشود و زمانی که شما خود را وزن می کنید به دلیل وجود آب اضافی با وزن ثابت روبرو می شوید حتی اگر از میزان چربی های بدنتان کم شده باشد. از دلایل دیگر تجمع مایعات می توان به مصرف داروها و پودرهای بدنسازی نیز اشاره کرد.

آیا استپ وزن طبیعی است؟

همانطور که در بالاتر توضیح داده شد استپ وزنی یک اتفاق کالا طبیعی در روند لاغری افراد محسوب می شود و افراد با خونسردی و رعایت راه حل ها می توانند از این دوران عبور کنند.

راهکارهای رفع استپ وزنی

برای رفع استپ وزنی افراد باید کارهای ساده ای انجام دهند مانند:

 • کاهش مصرف چربی و کربوهیدرات و افزایش مصرف پروتئین: هضم پروتئین در بدن نیازمند انرژی بیشتر نسبت به کربوهیدرات ها میباشد و اگر میزان دریافت پروتئین در افراد افزایش یابد نیاز بدن به انرژی هم افزایش می یابد و میتوان تا 100 کیلو کالری در روز به نیاز بدن افزود و علاوه بر آن پروتئین می تواند حس سیری بیشتری برای شما القا کن و مواد غذایی کمتر و کالری کمتری دریافت کنید.
 • کورتیزول ممنوع: در این دوران باید با خونسردی و بدون استرس به فعالیت های خود ادامه دهید تا بدن دچار آسیب نشود و میزان کورتیزول در بدنتان افزایش نیابد. یکی از مشکلات دیگری که کورتیزول ایجاد میکند ضعف در سیستم ایمنی می باشد.
 • ورزش: روند صعودی در میزان فعالیت های بدنی و ورزی را دنبال کنید و میزان ورزش را در ان دوران افزایش دهید تا بدن هرچه سریع تر از سازگاری خارج شود. 
 • از سبزیجات به ویژه سبزیجات فیبردار استفاده نمایید. هرچه میزان فیبر دریافتی شما افزایش یابد میزان مصرف غذا در بدنتان کاهش می یابد.
 • مهم ترین راه برای مقابله با استپ وزنی شوک دادن به بدن است. حتما تحت نظر متخصص تغذیه یک رژیم شوک کوتاه مدت را دنبال کنید تا بدن به سرعت از سازگاری که ایجاد کرده است خارج شود و به روند نرمال کاهش وزن ادامه دهد.
 • متابولیسم بدن را بالا ببرید: در این دوران می توانید میزان دریافت قهوه و چای سبز و آب را افزایش دهید تا حدی بدن بتواند میزان متابولیسم را افزایش دهد. 
 • روزه بگیرید: روزه گرفتن باعث ایجاد شوک در بدن می شود اما به شرطی که بعد از افطار دوباره پرخوری نکنید و اجازه دهید بدنتان از شوک روزه استفاده نماید تا از استپ وزنی خارج شود.

آیا ورزش برای رفع استپ وزنی مناسب است؟

ورزش حلال همه مشکلات بدنی می باشد. ورزش کردن باعث افزایش نیاز بدن می شود و همین اتفاق می تواند باعث بهم خوردن سازگاری شود. حتما در این دوران میزان ورزش را افزایش دهید و حتما به سراغ ورزش های قدرتی روید تا علاوه بر فرم دهی به بدن بتواند میزان بیشتری از کالری را بسوزاند.

نکات مهم در استپ وزنی

حتما زمانی که دچار استپ وزنی میشوید گزارشی از غذای دریافتی خود تهیه کنید. افراد بعد از مدتی دیگر میزان صحیح رژیم را رعایت نمی کنند و بیشتر غذا میخورند با این کار شما میتواند متوجه شوید که آیا دلیل استپ وزنی شما عدم رعایت رژیم غذایی است یا خیر.

نکته بعدی این است که زمانی که دچار استپ وزنی می شوید ناامید نشوید و خودسرانه دست به تغییر رژیم خود نزنید و حتما بعد از پایان دوره رژیم سه هفته ای یا یک ماهه خود با متخصص تغذیه مشورت کنید تا متناسب با شرایط شما رژیم تان تغییر یابد.

بهترین رژیم برای عبور از استپ وزنی چیست؟

رژیم شوک دکتر رژیم به دلیل اینکه برای هر فرد طراحی می شود و یک رژیم متنوع و متفاوت نسبت به رژیم های عادی محسوب می شود بهترین گزینه برای خارج شدن از استپ وزنی در افراد می باشد و افراد میتوانند سریع از این وضعیت خارج شوند.
 

پرسش و پاسخ

استپ وزنی چیست؟

وقتی شما دو هفته تا یک ماه و نیم در یک وزن ثابت باقی بمانید میگوییم دچار استپ وزنی شده اید.

آیا میتوان استپ وزنی را رفع کرد؟

با بررسی علت استپ وزنی و رفع آن میتوان روند کاهش وزن را دوباره آغاز کرد.

آیا استپ وزنی طبیعی است؟

به استپ وزنی یک اتفاق کاملا طبیعی در روند کاهش وزن میباشد و با رعایت یکسری نکات میتوان آن را رفع نمود.

آیا برای رفع استپ وزنی غذای خاصی باید خورد؟

استپ وزنی نیازمند تغییر رژیم غذایی و افزایش میزان پروتئین دریافتی در دوران رژیم است.

افزودن دیدگاه جدید

پکیج و برنامه رژیم غذایی اختصاصی

خود را دریافت کنید یا برای مشاوره رایگان تماس بگیرید