یکی از اصلی ترین مشکلاتی که اغلب افراد در سراسر دنیا با آن روبرو هستند، اضافه وزن و چاقی است. از طرفی میل به لاغری و داشتن اندام زیبا رو به افزایش است. اما رژیم لاغری سریع چه اصولی دارد و چه نکاتی در آن اجباریست؟

چاقی چیست و به چه کسی چاق می گوییم؟

همه افراد دارای یک وزن ایده آل نسبت به قد و شرایط استخوانی خود میباشند، اگر افراد از ون ایده آل بالاتر باشند دچار چاقی و اضافه وزن هستند. یکی از راه های دقیق محاسبه وزن ایده آل استفاده از فرمول شاخص توده بدنی یا BMI میباشد که در آن با محاسبه قد و وزن میتوان به وزن ایده آل پی برد.

شاخص نرمال توده بدنی بین 19 تا 25 میباشد و این عدد با توجه به ویژگی های بدنی و فیزیولوژیک افراد در هر فرد متفاوت است. اگر BMI بالاتر از 25 باشد افراد دارای اضافه وزن هستند و اگر BMI بالای 30 باشد افراد دچار چاقی هستند. 

رژیم لاغری چیست؟

به طور کلی رژیم هایی که باعث کاهش وزن بدن ما میشوند از هر نوعی که باشند در گروه رژیم های لاغری قرار میگیرند.

مکانیسم اثر رژیم های لاغری به این صورت است که در بدن محدودیت دریافت کالری ایجاد میکنند و زمانی که میزان دریافت بدن از میزان نیاز کمتر باشد مجبور به استفاده از ذخایر بدن میباشد و به دنبال آن از وزن افراد کاسته میشود.

نکته مهم در رعایت رژیم های لاغری این است که اگر رژیم لاغری یک رژیم غیر اصولی باشد بدن به جای استفاده از چربی های ذخیره شده در خود به استفاده و تخریب پروتئین ها و از دست دادن آب میپردازد که در این نوع رژیم ها با وجود کاهش وزن بسیار زیاد افراد در مدت زمان معین اما آسیب های بدنی و مشکلات جسمانی زیادی پدید می آید.

به همین دلیل هر شخصی که تمایل به رعایت یک رژیم لاغری دارد باید تحت نظر متخصص تغذیه قرار گیرد تا مشکلی ایجاد نشود. 

چه رژیم هایی باعث لاغری میشوند؟

همانطور که اشاره شد هر رژیمی میتواند باعث لاغری در افراد شود اما گروهی از رژیم ها هستند که به طور اختصاصی برای لاغری طراحی شده اند و افراد با رعایت آن ها میتوانند به وزن ایده آل خود برسند.

انواع رژیم های لاغری

اما باید در نظر داشت که این رژیم ها به صورت کلی طراحی شده اند و برای نتیجه بهتر باید برای هر فرد به طور جداگانه شخصی سازی شوند تا افراد دچار مشکل و آسیب نشوند. 

رژیم لاغری اصولی چه ویژگی هایی دارد؟

هر رژیم غذایی چه رژیم غذایی لاغری چه رژیم غذایی غیر لاغری نیازمند این است که اصولی باشد و بر اساس وضعیت افراد شخصی سازی شود.

در ادامه به نکاتی که باید در رژیم های غذایی رعایت شود میپردازیم.

 1. هدفمندی: نکته اول در رعایت هر نوع رژیمی این است که باید هدفمند باشد. برای نتیجه بهتر باید در هر دوره رژیم میزان هدف خود را مشخص کنید.
 2. شخصی سازی برنامه غذایی: رژیم لاغری باید شخصی شده باشد. افراد علایق غذایی و عادات غذایی متفاوت نسبت به یکدیگر دارند و نمیتوان از یک رژیم ثابت برای همه افراد استفاده کرد.
 3. تنوع در منوی غذایی: در یک رژیم غذایی باید از همه گروه های غذایی استفاده شود تا افراد دچار سوتغذیه و کمبود مواد معدنی نشوند.
 4. مصرف آب به اندازه:  در زمان رعایت رژیم لاغری افراد ممکن است آب زیادی از دست بدهند و برای جلوگیری از این موضوع باید حتما حداقل روزانه 8 لیوان آب مصرف نمایند.
 5. رژیم ثابت ممنوع: هیچ وقت در رژیم لاغری نباید هر روز یک سبک غذا با یک میزان کالری دریافت نمایید، نکته مهم در رعایت رژیم این است که علاوه بر تنوع در دریافت گروه های غذایی میزان کالری و سبک غذایی هم باید شناور باشد.
 6. تلویزیون و کامپیوتر ممنوع: در دورانی که رژیم هستید نباید در یک جا بنشینید و بی تحرک بمانید و حتما باید در طول روز 1 ساعت تحرک مانند پیاده روی داشته باشید.
 7. ورزش: بهترین کمک دهنده برای کاهش وزن و افزایش سرعت لاغری ورزش میباشد. ورزش به خصوص ورزش های هوازی و چربی سوز باعث سریع تر شدن روند کاهش وزن در افراد میشوند و وقتی افراد با ورزش وزن کم کنند نگران برگشت وزن از دست رفته نخواهیم بود.
 8. خستگی ممنوع: برای موفقیت باید از خط پایان عبور کرد، حتما دوره رژیم خود را به اتمام برسانید و نیمه رها نکنید. کسانی که رژیم را نیمه رها میکنند به سرعت به وزن قبلی و حتی سنگین تر از قبل بر میگردند.
 9. حجم مناسب غذا: برای رعایت یک رژیم اصولی و درست شما باید حداقل 3 وعده اصلی و 3 میان وعده در هر روز داشته باشید و باید این وعده ها کم حجم و کم کالری باشند. دریافت وعده های کمتر و سنگین تر کاری اشتباه و آسیب زا میتواند باشد.
 10. خواب به موقع: خوابیدن درست یکی از مهم ترین عامل در رعایت رژیم میباشد. همه افراد نیازمند 5 تا 8 ساعت خواب شبانه میباشند که میبایست بین ساعات 11 شب تا 7 صبح باشد. نخوابیدن و اشتباه خوابیدن باعث بهم ریختگی در ساعات فیزیولوژیک بدن میشود و در روند کاهش وزن اثر میگذارد. 
 11. وعده غذایی سر وقت: هر وعده غذایی باید سر زمان مشخصی مصرف شوند و مصرف وعده غذایی بعد از 7 شب اشتباه است و نباید 3 ساعت قبل از خواب وعده غذایی سنگین خورده شود. 

چرا باید لاغر شویم؟

سوالی که خیلی از افراد هر روز با آن روبرو هستند این است که چرا باید لاغری شویم؟

چاقی و اضافه وزن از اصلی ترین عوامل ابتلا به دیگر بیماری هستند. چاقی زمینه ساز دیگر بیماری ها میباشد و میتوان به خط شکن بروز بیماری تشبیه کرد چرا که وقتی افراد دچار چاقی میشوند راه ابتلا به بقیه بیماری ها باز میشود.

بیماری هایی مانند:

 • فشار خون
 • آترواسکلروز
 • سکته قلبی
 • سکته مغزی
 • درد های استخوانی
 • تنگی نفس
 • دیابت
 • مشکلات کلیوی
 • نقرس
 • سندرم متابولیک
 • کیست های تخمدان

هر چقدر چاقی از سنین کمتری آغاز شود احتمال ابتلا به این بیماری ها بیشتر میشود و کاهش وزن نیز سخت تر میشود.

چه کار کنیم تا سریع لاغر شویم؟

بهترین میزان لاغری کم کردن 2 تا 3 کیلوگرم در ماه میباشد، اما بعضی از افراد تمایل به کاهش وزن سریع تر داشتند که در ادامه با چند ترفند میتوان میزان بیشتر وزن کم کرد.

 • ورزش هوازی: هرچه میزان ورزش بیشتر باشد کاهش وزن با سرعت بیشتری اتفاق می افتد. برای کاهش وزن سریع حتما روزانه 2 دو ساعت به انجام ورزش های هوازی بپردازید.
 • ورزش قدرتی: در کنار ورزش هوازی حتما هفته ای دو جلسه ورزش قدرتی نیز داشته باشید تا در کنار ساخته شدن عضلات میزان مصرف کالری هم افزایش پیدا کند.
 • آب بنوشید: نوشیدن آّب باعث ایجاد حس سیری و پر شدن معده میشود و به دنبال آن شما کمتر غذا میخورید و حتما قبل از هر وعده غذایی هم 1 تا 2 لیوان آب بنوشید.
 • زود سالاد بخورید: سعی کنید در همه وعده های غذایی خود سالاد داشته باشید و حتما سالاد را قبل از غذا میل کنید و 5 تا 10 دقیق بعد از اتمام آن ه سراغ غذا بروید.
 • قاشق ممنوع: در دوره رعایت رژیم از قاشق استفاده نکنید و به جای آن از چنگال و چاقو استفاده کنید.
 • تند خوری ممنوع: غذا را آهسته میل بفرمایید و  کامل بجوید، این کار به مغز فرصت میدهد تا حس سیری را در بدن ایجاد کند.

آیا رژیم لاغری سریع مفید است؟

اگر رژیم لاغری غیر اصولی باشد و به واسطه آن افراد سریع دچار کاهش وزن شوند، وزن کاسته شده با همان سرعت دوباره برمیگردد و فرد به وزن قبلی و حتی بیشتر از آن میرسد.

گلایه ای که اکثر افراد نسبت به رژیم های لاغری دارند این است که بعد از اتمام رژیم دوباره دچار افزایش وزن شده اند و عملا رژیمشان بی فایده بوده است، برای اینکه این موضوع اتفاق نیفتد باید فکر کاهش وزن سریع را از سرتان بیرون کنید و اصولی وزن کم کنید.

مواد غذایی مناسب جهت لاغری

یکی از نکات اصلی رژیم های لاغری مواد غذایی است که در آن رژیم دریافت میشود. نوع مواد غذایی  برای لاغری بسیار مهم هستند، برای مثال:

 • فیبر: حتما در یک رژیم غذایی اصولی میزان بالایی از فیبر را مصرف کنید، فیبر علاوه بر کمک به حس سیری و پر شدن معده باعث میشود کالری کمتری هم از هضم آن دریافت شود و علاوه بر آن باعث کمک به فعالیت دستگاه گوارش میشود.
 • میوه: میوه ها ترکیباتی سرشار از ویتامین و مواد معدنی هستند و حتما باید در دوران رژیم مصرف شوند.
 • حبوبات: حبوبات منبع غنی از مواد معدنی و ویتامین ها هستند و میتوانند در دوران رژیم بسیار موثر باشند.
 • غلات کامل: بهتر است به جای استفاده از غلات تصفیه شده از غلات کامل استفاده نمایید تا ویتامین های گروه ب را دریافت کنید. 

برای لاغر شدن چه غذاهایی نباید بخوریم

اینکه چه چیز هایی در رژیم غذایی نخوریم از اینکه چه بخوریم بسیار مهم تر است:

 • کالری اضافی ممنوع: در رژیم های لاغری نباید کالری بیشتر از نیاز بدن و توصیه شده مصرف نمود و حجم غذا را باید افزایش داد.
 • شیرینی ممنوع: خوردن شکر، قند، شکلات، شیرینی، بستنی که حاوی میزان زیادی کالری هستند در دوران رژیم به طور کامل ممنوع میباشد.
 • نوشابه ممنوع: هر نوع نوشیدنی گاز دار و شیرین نباید در دوران رژیم مصرف شود. 

چقدر کالری برای ما لازم است؟

کالری هر فرد بر اساس وزن، سن، میان فعالیت و جنسیت تعیین میشود و در افراد مختلف متفاوت است. برای اطلاع از میزان کالری مورد نیاز میتواند از محاسبه گر کالری دکتر رژیم استفاده نمایید.

آیا دستگاه های لاغری مفید هستند؟

امروزه روش های جدید بسیار زیادی برای لاغری و کاهش وزن به بازار آمده که مکانیسم های متفاوتی دارند.

بسیاری از افراد علاقه مند به جراحی جهت کاهش وزن هستند که به این دسته از افراد باید گفت که جراحی های لاغری بدترین گزینه برای کاهش وزن میباشد، دلیل این موضوع برگشت وزن و سختی های پس از جراحی ها میباشند که برای بسیاری از افراد غیرقابل تحمل میباشد.

روش های جدید لاغری که به دستگاه های مختلف انجام میشود چون بدون ورود به دلیل و حذف چربی و غیر تهاجمی هستند گزینه بهتری نسبت به جراحی محسوب میشوند اما باید به این نکته توجه کرد که متخصص تغذیه و پزشک بر اساس شرایط بیمار باید توصیه به استفاده از سیستم های لاغری کنند و اگر افراد بدون مشورت اقدام کنند  ممکن است آسیب زا باشد. 

چه ورزش هایی برای لاغری سریع مفید هستند؟

برای لاغر شدن و کاهش وزن سریع افراد باید از ورزش های ترکیبی  مختلط استفاده کنند به صوری که هر روز حداقل یک ساعت در برنامه خود ورزش را قرار دهند و این ورزش به صورت قدرتی و هوازی باشد چرا که ورزش هوازی باعث چربی سوزی میشود در حالی که ورزش های قدرتی میزان مصرف کالری را هم بالا میبرند و در عین حال کمک به عضله سازی هم میکنند. 

چرا رژیم لاغری دکتر رژیم؟

رژیم لاغری دکتر رژیم توسط متخصص تغذیه و برای هر فرد به طور جداگانه طراحی میشود و اصولی ترین نوع رژیم لاغری متناسب با شرایط هر فرد میباشد. افراد پس از اتمام رژیم لاغری دکتر رژیم دیگر نباید نگران برگشت وزن و چاق شدن دوباره باشند چرا که رژیم دکتر رژیم با ایجاد تغییرات در سبک زندگی افراد و عادات غذایی درست باعث بهبود کیفیت و روند زندگی افراد خواهد شد.

پرسش و پاسخ

چه رژیم هایی باعث لاغری میشوند؟

هر رژیمی میتواند باعث لاغری در افراد شود اما گروهی از رژیم ها هستند که به طور اختصاصی برای لاغری طراحی شده اند و افراد با رعایت آن ها میتوانند به وزن ایده آل خود برسند. رژیم هایی مانند کتوژنیک، کانادایی، اتکینز، مونو، جنرال موتورز و ... که لیست کامل و اطلاعات تکمیلی آنها در این مقاله آمده و است.

چه کار کنیم تا سریع لاغر شویم؟

بهترین میزان لاغری کم کردن 2 تا 3 کیلوگرم در ماه میباشد، اما بعضی از افراد تمایل به کاهش وزن سریع تر داشتند که در ادامه با چند ترفند میتوان میزان بیشتر وزن کم کرد. ورزش هوازی، ورزش قدرتی، نوشیدن آب، خوردن سالاد، استفاده از چنگال و عدم تند خوری راهکارهای دیگر در این مقاله بهترین ترفند ها هستند

چه ورزش هایی برای لاغری سریع مفید هستند؟

برای لاغر شدن و کاهش وزن سریع افراد باید از ورزش های ترکیبی مختلط استفاده کنند به صوری که هر روز حداقل یک ساعت در برنامه خود ورزش را قرار دهند و این ورزش به صورت قدرتی و هوازی باشد چرا که ورزش هوازی باعث چربی سوزی میشود در حالی که ورزش های قدرتی میزان مصرف کالری را هم بالا میبرند و در عین حال کمک به عضله سازی هم میکنند.

آیا دستگاه های لاغری مفید هستند؟

رژیم لاغری دکتر رژیم توسط متخصص تغذیه و برای هر فرد به طور جداگانه طراحی میشود و اصولی ترین نوع رژیم لاغری متناسب با شرایط هر فرد میباشد. افراد پس از اتمام رژیم لاغری دکتر رژیم دیگر نباید نگران برگشت وزن و چاق شدن دوباره باشند چرا که رژیم دکتر رژیم با ایجاد تغییرات در سبک زندگی افراد و عادات غذایی درست باعث بهبود کیفیت و روند زندگی افراد خواهد شد.

چرا رژیم لاغری دکتر رژیم؟

رژیم لاغری دکتر رژیم توسط متخصص تغذیه و برای هر فرد به طور جداگانه طراحی میشود و اصولی ترین نوع رژیم لاغری متناسب با شرایط هر فرد میباشد. افراد پس از اتمام رژیم لاغری دکتر رژیم دیگر نباید نگران برگشت وزن و چاق شدن دوباره باشند چرا که رژیم دکتر رژیم با ایجاد تغییرات در سبک زندگی افراد و عادات غذایی درست باعث بهبود کیفیت و روند زندگی افراد خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

پکیج و برنامه رژیم غذایی اختصاصی

خود را دریافت کنید یا برای مشاوره رایگان تماس بگیرید