کاهش وزن در مدت زمان کم خواسته همه افرادیست که اضافه وزن دارند. رژیم لاغری ارتشی، برنامه غذایی است که ادعا دارد در مدت زمان 72 ساعت یا 3 روز می تواند حداکثر 10 کیلوگرم از وزن فرد را کاهش دهد.

همه افراد به دنبال کاهش وزن سریع در کوتاه ترین زمان ممکن هستند. از این رو رژیم ارتشی در بین مردم در تمام دنیا یک رژیم محبوب به شمار می رود. رژیم لاغری ارتشی که رژیم غذایی ۳ روزه نیز نامیده می شود، یک رژیم غذایی کاهش وزن بوده که به فرد کمک می کند تا ۱۰ کیلوگرم در هفته وزن کم کند.

رژیم ارتشی چیست؟‌

رژیم ارتشی یک رژیم هفت روزه است که دو فاز سه و چهار روزه دارد.

سه روز اول رژیم ارتشی حاوی یک برنامه ثابت و مشخص محدود به 1200 کیلوکالری است.

در چهار روز باقی مانده از هفته فرد ملزم به رعایت یک رژیم 1400 کیلوکالری می باشد. همچنین چهار روز دوم می تواند بدون برنامه باشد اما نکته مهم همان رعایت 1400 کیلوکالری در طول روز است.

بمنظور نتیجه گیری صحیح بهتر است افراد برای چهار روز دوم نیز برنامه دقیق و تنظیم شده ای بر اساس شرایط بدنی خود و تحت نظر متخصصین تغذیه داشته باشند چرا که دریافت کالری کمتر از نیاز در مدت زمان طولانی، بدون نظارت متخصص می تواند منجر به بروز صدمات جدی در بدن افراد شود.

رژیم ارتشی را می توان تا زمان رسیدن به وزن ایده آل ادامه داد اما باید توجه داشت که حداکثر بازه زمانی مجاز به رعایت این رژیم شش هفته یا یک ماه و نیم است. در صورت تخطی از این دوره زمانی فرد با کمبود های شدید تغذیه ای مواجه خواهد شد.

آیا رژیم لاغری ارتشی بی خطر است؟‌

با اطمینان می توان گفت که رعایت هیچ رژیم لاغری برای مدت زمان طولانی بی خطر نیست، چرا که رژیم های لاغری باعث می شوند افراد میزان مواد غذایی کمتر از نیاز بدنشان دریافت کنند. اما نکته مثبت در رعایت رژیم های غذایی، کاهش اضافه وزن و ایجاد سبک زندگی سالم است. در نهایت میتوان آسیب های رژیم های غذایی را با نظارت متخصص تغذیه و انجام شخصی سازی برای هر فرد به کمترین میزان رساند.

رژیم لاغری ارتشی نیز به عنوان یک رژیم لاغری سریع، دارای برنامه غذایی است که که از نظر میزان کالری، ویتامین و مواد معدنی بسیار محدود محسوب می شود.
نکته مهم بعدی  در رژیم های یویو یا رژیم هایی که باعث کاهش وزن سریع می شوند این است که این دسته از رژیم ها در مرحله اول باعث از دست رفتن آّب بدن افراد خواهند شد.

هنگامیکه در طی یک رژیم تنها آب بدن از دست برود، بعد از پایان دوره آن رژیم به سرعت وزن از دست رفته برخواهد گشت و فرد به وزن قبلی خود و چه بسا بیشتر از آن می رسد.

در کنار رعایت این رژیم ها و یا در واقع در کنار رعایت هر نوع رژیمی فعالیت ورزشی جهت سوزاندن چربی حائز اهمیت فراوانی است.

چرا باید رژیم ارتشی بگیریم و اساسا این رژیم برای چه کسانی مناسب است؟

سوالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که چرا باید رژیم ارتشی بگیریم؟ برای پاسخ به این سوال میتوان گفت که رژیم ارتشی در وهله اول مخصوص هنرمندان، بازیگران و افرادی مشهوری است که نیازمند کاهش وزن شدید در مدت زمان کم هستند تا در یک فیلم به ایفای نقش بپردازند یا در مراسم یا جشنواره ای شرکت کنند.

همچنین بعضی ورزشکاران که قصد تغییر وزن سریع دارند نیز می توانند از این رژیم استفاده کنند.

گروه دیگری از افراد که علاقه مند به رعایت رژیم ارتشی می باشند عروس و دامادهایی که هستند که کمتر از یک ماه تا عروسی شان فرصت باقیست و کمتر از هفت یا هشت کیلوگرم اضافه وزن دارند.

این سه دسته از افراد بیشترین طرفداران رژیم ارتشی هستند. اما باید در نظر داشت که این رژیم برای این گروه از افراد نیز می تواند آسیب زا باشد.

رژیم ارتشی برای چه کسانی مناسب است؟

رژیم ارتشی به عنوان یک رژیم لاغری علاوه بر افرادی که در قسمت قبل اشاره شد برای می تواند افرادی که کمتر از ده کیلو گرم اضافه وزن دارند مناسب باشد.

افرادی که دچار چاقی هستند یا کسانی که اضافه وزن شدید دارند هرگز نباید از رژیم ارتشی استفاده کنند چرا که این دسته از افراد نیازمند مدت زمان طولانی تری جهت کاهش وزن هستند و رعایت طولانی مدت این رژیم کاری خطرناک و پر ریسک بحساب می آید.

اما این رژیم برای افرادی که به بیماری های خاص هستند مبتلا هستند ابدا توصیه نمی شود. بیماری هایی مانند:

 • کیست های تخمدان و پستان: مصرف غذاهای فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس برای این افراد ممنوع است در حالیکه در رژیم ارتشی دو وعده اصلی غذایی هات داگ است.
 • سرطان: افرادی که از سرطان ها رنج می برند باید در رژیم خود مقدار زیادی آنتی اکسیدان مصرف نمایند و از غذاهای فرآوری شده نیز بپرهیزند. 
 • نارسایی کلیوی: مصرف غذاهای کنسرو شده در کسانی که دچار نارسایی های کلیوی هستند ممنوع است. 

برنامه غذایی شنبه

 • صبحانه : 1 عدد نان تست + 2 ق.غ. کره بادام زمینی + 1 لیوان قهوه
 • میان وعده: ½ گریپ فروت یا پرتقال
 • ناهار : 1 عدد نان تست + ½ فنجان تن ماهی
 • عصرانه : 1 لیوان قهوه + ½ موز
 • شام و بعد از شام : 85 گرم گوشت + 1 فنجان لوبیای سبز + 1 عدد سیب کوچک + 1 فنجان بستنی وانیلی

برنامه غذایی یکشنبه

 • صبحانه : 1 عدد نان تست + 1 عدد تخم مرغ آبپز + 1 فنجان قهوه
 • میان وعده: ½ موز + 1 فنجان چای یا قهوه
 • ناهار : 1 عدد تخم مرغ آبپز + 1 فنجان پنیر خامه ای + 5 عدد کراکر نمکی
 • عصرانه : 1 فنجان قهوه + ½ موز
 • شام و بعد از شام : 2 عدد هات داگ + ½ فنجان هویج + ½ فنجان کلم بروکلی + ½ فنجان بستنی وانیلی.

برنامه غذایی دوشنبه

 • صبحانه : 30 گرم پنیر + 5 عدد کراکر نمکی + 1 عدد سیب کوچک + 1 فنجان قهوه
 • میان وعده: 1 فنجان قهوه + 2 عدد خرما
 • ناهار : 1 عدد نان تست + یک عدد تخم مرغ نیمرو + 1 فنجان قهوه
 • عصرانه : 1 عدد خیار
 • شام و بعد از شام : ½ فنجان تن ماهی + ½ موز + 1 فنجان بستنی وانیلی

عوارض رژیم ارتشی

 • عوارض رژیم لاغری ارتشی بستگی به مدت زمان رعایت آن دارد. اگر رژیم ارتشی برای مدت زمان نسبتا طولانی و حتی بیشتر از یک ماه رعایت شود علاوه بر کمبود انرژی، فرد دچار کمبود های تغذیه ای شدید مانند کمبود ویتامین ها و مواد معدنی نیز خواهد شد که شدت و تاثیرات این امر می تواند جدی و خطرناک باشد.
 • از مشکلات دیگر این رژیم برگشت پذیر بودن آن است. معمولا افرادی که از طریق این رژیم دست به کاهش وزن زده اند بعد از گذشت مدتی، به وزن قبلی خود و چه بسا بیشتر از آن برگشته اند.
 • چنانچه رژیم لاغری ارتشی در مدت زمان طولانی و بدون نظارت متخصصین تغذیه دنبال شود، می تواند موجب افتادگی و چروک پوست صورت در افراد شود که این امر خوش آیند هیچکس خصوصا خانم ها نیست.
 • تحلیل رفتن عضلات از مشکلاتی است که پس از رعایت بلند مدت رژیم ارتشی در افراد ایجاد می شود.

فواید رژیم ارتشی

میتوان گفت تنها فایده رژیم ارتشی کاهش وزن سریع و کوتاه مدت حین رعایت این رژیم است.

نکات منفی رعایت این رژیم بسیار بیشتر از نکات مثبت آن هستند.

چگونه رژیم ارتشی بگیریم؟

اما برای افرادی که تصمیم به رعایت این رژیم گرفته اند یکسری نکات وجود دارد که باعث بهبود نتیجه آنها می شود:

حتما در طول زمان رعایت این رژیم لاغری از ورزش های هوازی غافل نشوید.

در حین رژیم حتما روزانه ده لیوان آب بنوشید چرا که از دست رفتن آب باعث افتادگی پوست صورت و ایجاد چروک در آن می شود.

برای کاهش حس گرسنگی در مدت زمان رعایت رژیم، بهتر است در برنامه چهار روزه خود از سبزیجات بیشتری استفاده نمایید. سبزیجات به دلیل حجم بالا و کالری کمتر هم باعث ایجاد حس سیری در افراد شده همچنین فیبر موجود در آنها باعث بهبود حرکات دستگاه گوارش و کاهش احتمال بروز یبوست در افراد می شود.

سعی کنید در دوره چهار روزه این رژیم لاغری، از هر پنج گروه غذایی در رژیم خود استفاده نمایید با این شرط که جمع کالری مصرفی تان بیشتر از 1400 کیلوکالری در روز نباشد.

مصرف چای و قهوه در طول رژیم ارتشی محدودیتی ندارد و به هر میزانی که بخواهید می توانید از آن ها مصرف کنید.

نتیجه گیری

در پایان میتوان گفت که رعایت رژیم ارتشی توسط افراد سالم یا افرادی که ضرورت لاغری در مدت زمان کوتاه ندارند بسیار اشتباه میباشد و ممکن است آسیب های جدی در افراد به وجود آورد و به این افراد توصیه میشود که از رژیم های اصولی لاغری استفاده کنند تا در کنار سلامت جسمانی، خوش اندام هم باشند.

پرسش و پاسخ

رژیم ارتشی چیست؟

رژیم ارتشی یک رژیم هفته دو فازی کم کالری میباشد که افراد برای لاغری از آن استفاده میکنند.

آیا میتوان از رژیم ارتشی برای طولانی مدت استفاده کرد؟

به طور کلی به دلیل کم کالری بودن این رژیم رعایت طولانی مدت آن توصیه نمیشود چرا که میتواند باعث ایجاد کمبود مواد معدنی و ویتامین در بدن شود.

آیا همه افراد میتوانند از این رژیم استفاده کنند؟

افرادی که اضافه وزن شدید دارند و یا افرادی که بیماری های زمینه ای خاصی دارند نباید از این رژیم استفاده کنند.

آیا بعد از اتمام رژیم ارتشی وزن کم شده برمیگردد؟

اگر بعد از اتمام رژیم ارتشی رژیم تثبیت را رعایت نمایید وزن کاهش یافته شما بر نمیگردد . اما اگر رعایت نکنید به دلیل لاغری سریع میتواند وزن شما به راحتی به مقدار قبل برگردد.

آیا در دوران رعایت رژیم ارتشی به مکمل های غذایی احتیاج داریم؟

نیاز به مکمل به شرایط بدنی شما بستگی دارد اما مصرف مکمل های ویتامین و مینرال در کنار این رژیم توصیه میشود.
 

افزودن دیدگاه جدید

پکیج و برنامه رژیم غذایی اختصاصی

خود را دریافت کنید یا برای مشاوره رایگان تماس بگیرید